Ździar 2007

ZLOT MIKOŁAJKOWY – ŹDZIAR 2007

Termin : 4 – 10 lutego 2007r.
Uczestnicy (13 osób) : Aga, Paweł, Jacek, Marek, Max, Darek, Piotr, Artur, Tomek, Beata i Tomek, Andrzej, X.

Bardzo proszę o komentarz ze strony uczestników i rozszyfrowanie X …

 

ŹDZIAR (Ždiar).
W nazewnictwie polskim także Zdziar i Żar (przez mieszkańców wymawiane Zor) Duża wieś (1350 mieszkańców), położona przy Drodze Wolności, na granicy między Tatrami Bielskimi a Magurą Spiską. Powstała w drodze kolonizacji wołoskiej w II połoie XVI w. i należała początkowo do majątku lendackiego Horváthów-Palocsayów. Osadnictwo trafiło tu zarówno z terenów polskich, jak i ze słowackiego Spisza. Budownictwo lokalne wykazuje duże wpływy podhalańskie, choć przeważa klasyczny spiski układ zagród stawianych w czworoboki z podwórkiem w środku, do którego wjazd prowadzi przez ozdobne bramy. Większość starych domów jest krytych gontami. Kilka części wsi stanowi pamiątkę kultury narodowej. Nadal żywy jest tu góralski folklor, działają zespoły regionale. W ostatnich latach wieś nabiera w coraz większym stopniu charakteru miejscowości rekreacyjnej, przede wszystkim narciarskiej. Buduje się wiele nowoczesnych willi i pensjonatów, prowadzących wynajem kwater.

Zabytki:

Kościół katolicki z 1831 r. w centrum wsi.

Muzea:

Ździarska Izba (Ždiarska izba) – ekspozycja etnograficzna, prezentująca typowe wyposażenie XIX-wiecznej drewnianej chaty ździarskiej.

Dolina Blaszczacka – skansen budownictwa regionalnego.

Turystyka i narciarstwo: Położone na wschód od wsi rejony Magury Spiskiej stanowią doskonałe tereny spacerowe:
–  z centrum Ździaru przez Magurkę (1193 m) do wsi Wielka Frankowa, 3 godz., znaki czerwone, trasa łatwa,
– z Blaszczackiej doliny przez Małą Polanę i Bukowinę (1176 m) grzietem Rzepiska do Przełęczy Magurskiej, 3,5 godz., znaki niebieskie, trasa łatwa
–  w Tatry Bielskie prowadzi trasa ze Ździaru na Szeroką Przełęcz Bielską, 2,5 godz., znaki zielone, trasa trudna.

Wzgórza Bukowina i Jezierski Wierch stanowią dobre tereny do prawiania paralotniarstwa.

Narciarskie tereny wokół Ździaru to przede wszystkim zespoły wyciągów w rejonie Średnicy, w centrum wsi, w przysiółku Bachledowa Dolina oraz w rejonie Jezierska. W sumie do dyspozycji narciarzy jest w okolicy kilkanaście wyciągów i jedna kolejka krzesełkowa. Teren Magury Spiskiej świetnie nadaje się dla turystyki narciarskiej.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/f2403.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}