Rospuda 2004

VII OLSZTYŃSKI MIĘDZYNARODOWY SPŁYW KAJAKOWY

ROSPUDA (65,6 km) – 31.07. – 08.08.2004r.

Zauroczyło nas jezioro Rospuda w czasie zwiadu przedspływowego. Dotarłem tam z Tomkiem, Jackiem i Tomkiem z Biskupca oraz Pawłem z Olsztyna. Od razu wiedzieliśmy, że na zwykłej łące nad samym jeziorem musimy rozpocząć nasze tegoroczne spływanie … Gospodarz – właściciel łąki zgodził się przygotować jakieś stoły, a jego zona ugotować coś na powitalną kolację … No i była niesamowita uczta. Smak gołąbków i pierogów pamiętam do dziś. Dodatkowo plama po sosie na tapicerce naszego Stilo wciąż przypomina tę ucztę …

Nasza trasa : Jezioro Rospuda-Supienie (12,0) – Goła Zośka (77,6) – Augustów wypożyczalnia.

2 sierpnia – J. Rospuda (Supienie) – J. Garbaś – 16 km
3 sierpnia – J. Garbaś – J. Sumowo – 8 km
4 sierpnia – J. Sumowo- Małe Raczki – 11 km
5 sierpnia – Małe Raczki – Święte Miejsce – 14 km
6 sierpnia – Święte Miejsce – J. Rospuda (Goła Zośka – Augustów) – 16,6 km

Informacje o rzece : Rospuda bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy wzniesień leżących na południe od Puszczy Rominckiej, na południowy wschód od Gołdapi (Przejmowa Góra – 213,4 m, Jastrzębia Góra – 230,8 m, Słupowa Góra – 247,9 m, Lisia Góra – 259,5 m). Właściwa rzeka wypływa dopiero z Jeziora Czarnego. Dalej przepływa w kierunku południowym i południowo-wschodnim przez łańcuch 9 wąskich, polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska, do którego uchodzi.
Do Rospudy spływają różne rzeczki, drobne strumyki, odpływy jezior: Szczebra z Blizną lub Bliźnicą, Olszanka, Jałówka, Czerwonka, Kamionka, Malinówka, Zusna, Skazdubica. Rospuda jako Netta, zanim wpadnie do Biebrzy, przyjmuje po drodze drobne dopływy: z zachodniej strony – Turówkę z Żarnówką, Węgorówkę, Strumień, Bargłówkę z Brzozówką i Tajenkę, a ze wschodniej strony – Sajnicę lub Sojownicę (z jeziora Sajno), Czerwonkę, Kolnicę (z jeziora Kolno), Sosnówkę i Olszankę.
Rospuda płynie poprzez typowe formy rzeźby młodoglacjalnej: jeziora rynnowe, ozy (długie, kręte wzgórza) i płaskie powierzchnie sandrowe. Krajobraz ten jest wynikiem działalności lądolodu skandynawskiego w okresie zlodowacenia bałtyckiego: rynna, w której płynie Rospuda, została wyżłobiona przez potok płynący pod lodowcem; ozy powstały z materiału akumulowanego przez płynącą wodę; a sandr to rozległy stożek napływowy, zbudowany ze żwirów i piasków osadzonych przez wody wypływające spod lodowca.
W górnym biegu, na odcinkach pomiędzy jeziorami, Rospuda ma wąskie i kręte koryto, nurt szybki, a dno kamieniste, przypominając nieco górski potok. Płynie poprzez lasy i łąki, wąską doliną o wysokich, stromych brzegach, częste są zakola, przełomy i powalone drzewa. Wąskie jeziora rynnowe ciągną się kilometrami – dwa najdłuższe, Rospuda Filipowska i Bolesty, mają 5,8 km długości przy szerokości zaledwie 0,4–0,8 km. Ich brzegi są wysokie, czasem zalesione, a czasem porośnięte łąką i poprzecinane wąwozami. Ta ciekawa rzeźba terenu to efekt erozji pod wpływem spływających wód deszczowych.
W dolnym biegu rzeka, wpływając w Puszczę Augustowską, zmienia charakter na typowo nizinny. Meandruje w podmokłej dolinie nadrzecznej pośród trzcinowisk. Przepływa przez puszczańskie uroczyska – Święte Miejsce i Młyńsko. Koryto rzeki rozszerza się tam, tworząc zabagnioną nieckę zajętą przez torfowiska – tzw. Dolinę Rospudy.
Rospudą prowadzi mało uczęszczany szlak kajakowy o długości 67 km, malowniczy, choć miejscami uciążliwy. Gwałtowne zakręty, kamieniste mielizny, głazy, paliki powbijane w dno rzeki czy zwalone drzewa wymagają uwagi, refleksu i doświadczenia w radzeniu sobie z przeszkodami. W dolnym biegu z kolei nużyć może monotonny krajobraz – rzeka wije się pośród ścian trzcinowisk, zasłaniających widoczność obu brzegów.
Nasz spływ rozpoczęliśmy zbiórką na przeuroczym wysokim brzegu nad Jeziorem Rospuda we wsi Supienie. Przepyszne gołąbki przygotowane przez żonę gospodarza pola smakowały jak nigdy.

Uczestnicy (16 osób) : Kaśka „Mamuśka” i Benoit; Adam z Białego i Paweł; Max i Rafał z Kartuz; Alina i Artur (Katowice); Monika i Piotr (Katowice); Marek i Michał (Warszawa); Monika i Grzesiek; Sandra i Tomek;

Wydarzenia :

 • sympatyczny gospodarz Paweł Bednarek z gołąbkami i bigosem w Supieniach
 • bungee na mostach w Stańczykach (Alina, Piotr, Monika)
 • podwójne skręcenie skokowo-kolanowe Grześka
 • wywrotka Maxa i Rafała
 • kalambury po raz pierwszy
 • kupowanie ognisk
 • drinki light i superlight z powodu braku soku…
 • lobbing
 • pijana Węgierka
 • Adaś i osa
 • Helena Vondrackova i inne rytmy z Adasiowej Toyoty
 • banan, rynna i koło na J. Necko
 • odwiedziny Eli, Ani i Marka ze smalczykiem i innymi frykasami
 • Zdrada Lalki

Polecana literatura :
1). „Najpiękniejsze trasy kajakowe w Polsce”. P. Skurzyński, M. Lityński, A. Mateusiak. Wydawnictwo Pascal. Bielsko Biała 2006.
2). „Turystyczne szlaki wodne Polski”. B. Jastrzębski. Wydawnictwo Sport i Turystyka. Warszawa 1960.

Linki :
http://www.rospuda.pl/
http://www.splywy.pl/rospuda/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rospuda_(rzeka)
www.augustowska.pl

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/f104.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}