Łupawa 2006

IX OLSZTYŃSKI MIĘDZYNARODOWY SPŁYW KAJAKOWY

ŁUPAWA (59,7 km) – 29.07. – 06.08.2006r.

Upłynął już kolejny rok. I co, że jesteśmy starsi ? Myślimy, że wcale nam to nie przeszkodziło jeszcze bardziej szaleńczo przeżyć następny spływ. Miała być to Biebrza. No cóż, nie będę ukrywał, iż jako organizatorom uzurpujemy sobie prawo do dokonywania ewentualnych zmian. I musieliśmy dokonać takiej zmiany. Biebrza jest urokliwą i ciekawą rzeką, i nawet dość pustą, ale niestety za leniwą, ze zbyt wielkimi rozlewiskami i płynie przeważnie wśród łąk (gzy ? inne latające cholerstwa ! – pamiętacie Drwęcę ???). Sami więc rozumiecie, że Biebrzę zostawiamy sobie ewentualnie na emeryturę…

Wybraliśmy dość ciekawą rzekę i wcale nie łatwą ! Spływ Łupawą jest godną polecenia przygodą dla względnie już zaawansowanych kajakarzy, pragnących sprawdzić swoje umiejętności na wymagającym i pełnym różnorodnych trudności szlaku. Przebycie szlaku Łupawy wymagało ominięcia setek kamieni w korycie rzeki, pokonania dziesiątek zapór ze zwalonych drzew, kilkunastu przenosek na zaporach elektrowni wodnych i jazach, a wszystko to przy szybkim nurcie i stałym ryzyku wywrotek aczkolwiek niskim stanie strasznie zimnej wody. Nie taki jednak straszny diabeł jak go malują. Grażynka po chwilowym załamaniu odzyskała werwę i już pod koniec spływu myślała o następnym w 2007 roku. Generalnie rzeka nie była głęboka i nawet ewentualna wywrotka nie była niebezpieczna. Wysiłek tych którzy podjęli z nami te wyzwania został nagrodzony malowniczymi krajobrazami Pomorza i niezapomnianą końcówką trasy z lądowaniem na bałtyckiej plaży w deszczu (Rowy) i biwakowaniem na Legionów w Gdyni.

Nasza trasa : Jasień (Jezioro Jasień; 92,1) – Drzeżewo (32,4)

 

 Dzień
 Odcinek
 Ilość km
 Opis – atrakcje – inne
Sobota
29.07.2006
Jasień
Jasień – wieś agroturystyczna :
1)drewniano-szachulcowy kościółek z 1699r. z barkowym wystrojem wnętrza i dwuspadowym dachem krytym trzciną
2)barokowy dwór z XVIII w.
3)spichlerz podworski
4)park krajobrazowy założony w XIX w.
Uroczysta obiadokolacja o godz. 19.00 w obozowisku
Niedziela
30.07.2006
Jasień – Kozin
10,9 km
Pierwsze 4,6 km płyniemy Jeziorem Jasień
J.Jasień – dł. 7,8 km, szer. 1,5 km, gł. 32,2 m. Posiada 8 wysp. Na jednej z nich znajdowało się grodzisko z okresu kultury łużyckiej.
1 przenoska (10 m)
Nocleg w Kozinie.
Poniedziałek
31.07.2006
Kozin – Łupawa
19 km
Wymiana kajaków.
4 przenoski (20,20,5,30 m)
Łupawa :
1)kościół z lat 1767-1772 z wieżą i ryglowymi przybudówkami
2)głaz narzutowy obwód 6,4 m, wys. 3,5 m – na cmentarzu
3)pierwszy i ostatni prysznic (zimny).
Wtorek
01.08.2006
Łupawa – Strzyżyno
9,8 km
Przenoska 50 m
Środa
02.08.2006
Strzyżyno – Damno
12,2 km
Przenoska 150 m
Damno :
1)neogotycki kościół z wieżą i barokowym ołtarzem z XVII w.
Czwartek
03.08.2006
Damno – Drzeżewo
7,8 km
Przenoska 30 m
Piątek
04.08.2006
Przejazd do Gdyni
Rezerwat „Rowokół” z wieżą widokową na górze Rowokół 114,8 m n.p.m. (święta góra Słowińców)
Słowiński Park Narodowy
Jezioro Gardno i obiad w „Oberży pod Diabelskim Kamieniem”
Rowy zapłakane deszczem
Decyzja o „biwaku” w Gdyni.
Piątek 04.08.2006
Niedziela
06.08.2006
Gdynia
Pidżama party i …

 

Informacja o rzece : Rzeka bierze początek w maleńkim leśnym jeziorze koło Soszycy, tuż u południowego krańca jeziora Jasień, wśród wysokich, przekraczających niekiedy 100 m.n.p.m. wzgórz. Ten pas wzniesień morenowych stanowi strefę wododziałową, z której wypływają inne chętnie odwiedzane przez kajakarzy rzeki, wpadające do dolnej Odry, bezpośrednio do Bałtyku albo spływające na południe do Noteci i Warty. W swoim górnym biegu Łupawa spływa z impetem między porośniętymi bukowymi lasami wzgórzami, kierując się ku stosunkowo płaskiej i słabo zalesionej Wysoczyźnie Damnickiej. Przecina jej środek łagodnymi łukami i dociera do wysokiego wału morenowego na północnym skraju Wysoczyzny. Przebija się przezeń przełomem u stóp dominującej nad okolicą góry Rowokół, po czym wypływa na wąski pas torfowisk
i bagien Wybrzeża Słowińskiego. Nie napotykając już na swej drodze przeszkód zasila płytkie, odcięte od morza jedynie wąską mierzeją Jezioro Gardno, z którego krótkim przesmykiem uchodzi wprost do Bałtyku. Energia wód Łupawy jest wykorzystywana w
7 elektrowniach wodnych zbudowanych w jej środkowym i dolnym biegu.

Podstawowe informacje na temat Łupawy :
długość rzeki – 98,7 km
powierzchnia dorzecza – 924 km2
jeziora – Obrowo, Jasień, Gardno
średni spadek w górnym biegu – 3 ‰
średni spadek w dolnym biegu – 0,8 ‰

Pod względem technicznym Łupawa jest uważana za jedną z trudniejszych wśród popularnych tras kajakowych w Polsce, wyjąwszy oczywiście rzeki górskie. Duża jest także uciążliwość spływu – oprócz wielu przeszkód naturalnych zwiększają ją liczne budowle hydrotechniczne (zapory elektrowni wodnych, jazy), które można pokonać tylko przenosząc kajak brzegiem, nieraz na odległość kilkudziesięciu metrów. Spiętrzenia przed elektrowniami i stawy hodowlane zasilane wodą z rzeki sprawiają, że stan wody w Łupawie nie musi bezpośrednio odzwierciedlać aktualnej ilości opadów atmosferycznych. Generalnie jednak rzeka niesie zawsze wystarczająco dużo wody aby móc nią spływać.
Łupawa jest dostępna dla turystów bez ograniczeń w swym górnym i środkowym biegu. W okolicach Smołdzina wpływa na teren Słowińskiego Parku Narodowego, przez który bez specjalnego zezwolenia można dopłynąć tylko do miejscowości Gardna Wielka nad Jeziorem Gardno. Aby kontynuować spływ przez jezioro należy uzyskać pozwolenie od Dyrektora Parku. O stosowny dokument trzeba wystąpić na piśmie. Uzyskanie pozwolenia jest formalnie możliwe, w praktyce jednak wydawane są one bardzo rzadko. Postanowiliśmy w ogóle nie występować o to pozwolenie, gdyż przepłynięcie ogromnego Jeziora Gardno może być i bardzo niebezpieczne (ogromna tafla wody z dość dużą falą przy wietrze) i niezbyt urokliwe.
Z uwagi na trudności spływu i ryzyko wywrotek proponowaliśmy dodatkowo zabrać ze sobą specjalny sprzęt, używany normalnie do nurkowania – cienkie neoprenowe podkoszulki (tzw. „żylety”), i neoprenowe buty oraz nieprzemakalne worki żeglarskie. Pokonywanie różnych przeszkód w górnym biegu Łupawy wymagało częstego wysiadania z kajaka i brodzenia w zimnej wodzie. Buty chroniły stopy zarówno przed zimnem, jak i urazami o kamienie, a „żylety” nawet po zamoczeniu grzały o wiele lepiej niż bawełniane t-shirty. Proponujemy pamiętać o tych akcesoriach w czasie kolejnych spływów.

Uczestnicy (26 osób) : Agusia i Maxiu; Monika i Andrzej; Grażynka i Przemek; Alinka i Borys; Ania i Marek Mareccy; Elunia i Jacuś Piskuś; Paweł i Benek; Lechu i Jacuś; Artek i Piotrek; Tadzik i Rene; Romek i Jola; 2 x Michał Wawa; Tomek i Grzesiek.

Wydarzenia :

 • Łupawa – Jebawa (Alinka)
 • w drodze na spływ Katowicom tradycyjnie zabrakło ropy …
 • Maxiu : „Kuwa, ja tu przyjechałem na spływ, a nie na spacer po kamieniach”
 • pan Rysiu z Drzeżewa : „Pani Elu, jaka pani piękna, jakie ma pani delikatne dłonie”
 • Monika jako malowana blondynka (znaki do wypożyczalni kajaków)
 • Tadzik i zmiana okularów podjęta przez Łupawę
 • Grażynkowe łzy kajakowe
 • Maxiu – lateksowy rycerz
 • słomiany businessman z Drzeżewa i zwiedzanie fabryki
 • koncert Jacka w kościele w Smołdzinie
 • wspinaczka na górę Rowokół w Smołdzinie
 • wspólne żarcie w „Oberży pod Diabelskim Kamieniem” w Gardnie Wielkiej
 • Alinka i nieskasowany bilet w SKM (Gdynia)
 • instrukcja włączania wieży dla Borysa od Maxa (jeden kurwa tylko przycisk) i Borysowe mlaskanie (Gdynia)
 • Piotrek zagubił klucz od garażu (Katowice) i Alinka skonfiskowała w nocy Skodę z klimą
 • chrzciny i spływowe ślubowanie : „Świadom praw i obowiązków wynikających z wpłynięcia na nową drogę życia – ja nowicjusz/ka ślubuję uroczyście :

1. słuchać i szanować starszyznę
2. nie porzucać nigdy swojego kajaka
3. dbać o niego i czyścić częściej niż własne majtki
4. nie łamać się i nie łamać wioseł
5. zawsze mieć dobry humor
6. być uczynnym, pracowitym i pomagać swoim towarzyszom podróży – nawet kiedy jest pod prąd
spływaczka :
7. nie puszczać się byle gdzie i byle z kim
spływacze :
7. nie spuszczać się byle jak i byle z kim”

Polecana literatura : 
1). „Najpiękniejsze trasy kajakowe w Polsce”. P. Skurzyński, M. Lityński, A. Mateusiak. Wydawnictwo Pascal. Bielsko Biała 2006.
2). „Turystyczne szlaki wodne Polski”. B. Jastrzębski. Wydawnictwo Sport i Turystyka. Warszawa 1960.
3). „Kajakiem po wodach Pomorza Zachodniego. Część północna i wschodnia.” Z. Wrześniowski, M. Sperski. Sport i Turystyka. Warszawa 1971.
4). „Kajakiem po Pojezierzu Kaszubskim”. Z. Wrześniowski. Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”. Warszawa 1953.
5). „Kajakiem po wodach województwa bydgoskiego”. J. Rydzkowski, J. Maszewski. Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”. Warszawa 1953.

Linki :
http://oldwww.fuw.edu.pl/aw2p2/szlak/lupawa/lupawa.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81upawa_(rzeka)
http://kajaki.onet.pl/38,1127777,rzeka.html
http://www.ekajaki.pl/splywy_kajakowe/lupawa.html
http://www-users.mat.umk.pl/~golbi/kajaki/lupawa.html

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/f153.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}