Rawka 2019

XXII OMSK 2019 RAWKA (67 km)
27 lipca – 3 sierpnia 2019

Rawka (zwana również Bolimówką) jest prawym dopływem Bzury o długości wg najnowszych pomiarów GPS ok. 114 km i powierzchni dorzecza 1192 km².

Dolina Rawki to zjawisko odosobnione na Mazowszu i niezwykłe w tej części kraju. Naturalny bieg koryta rzecznego o licznych meandrach i starorzeczach, wysepki i łachy w nurcie o zmiennej głębokości, zwarty kompleks Puszczy Bolimowskiej – czynią z samej rzeki i jej okolic malowniczy krajobraz. Z tego powodu od 1983 r. Rawka poddana została ochronie rezerwatowej na całej długości swojego biegu. Ochronie podlegają: rzeka oraz tereny pobrzeżne do 10 m w głąb lądu, wybrane starorzecza, torfowiska i podmokłe łąki oraz ujściowe odcinki trzech dopływów leśnych: Rokity, Korabiewki i Grabinki. Rozciągnięta po obu stronach rzeki Puszcza Bolimowska o powierzchni dochodzącej do 10 tysięcy ha to współcześnie największy po Puszczy Kampinoskiej zwarty obszar leśny w okolicach Warszawy.
Średni przepływ rzeki przy ujściu wynosi około 5,3 m³/s, a maksymalna rozpiętość wahań stanów wód to 2,8 m.

Ekipę tegorocznego spływu stanowiło 16 osób
: Małgosia i Max, Wojtek i Michał, Mariusz i Patryk, Andreas i Mathias, Piotr i Mateusz, Tomasz i Grzegorz oraz płynący pojedynczo Tom, Rafał, Daniel i Lech. Na nasz weekend przedspływowy „dopłynęli” do nas dodatkowo : Artur i Remigiusz, Adrian i Maciek, Krzysiu i Andrzej oraz w niedzielę pojawili się Bartek z Łukaszem.

Atrakcje wspólnego weekendu :

27 lipca / sobota – dojazd z domów i spotkanie w Żelazowej Woli ok. 13.30.
14.00 – zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli (z przewodnikiem).
15.00 – koncert Chopinowski w Żelazowej Woli
16.00 – przejście ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy” w Kampinowskim Parku Narodowym
18.00 – zakwaterowanie w Dworze w Strzyżewie
19.00 – obiadokolacja w Karczmie „Stara Waga”

28 lipca / niedzielaśniadanie, następnie wyjazd do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie,zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, przejazd pociągiem Retro, ognisko nad rzeką Łasicą w Tułowicach. Obiadokolacja w Karczmie „Stara Waga”.

Trasa spływu :

Nie udało się nam zrealizować pierwotnych założeń trasy spływu z powodu niskiego poziomu wody i mnóstwa przeszkód w nurcie (powalone drzewa). Zwiększyło to atrakcyjność rzeki i całego spływu plasując Rawkę w gronie 3 naszych najciekawszych i najtrudniejszych rzek w historii OMSK (wśród Łupawy i Tanwi). Zamiast 106 km przepłynęliśmy tylko 67 km nie wpływając wcale na Bzurę.

29 lipca / poniedziałek – I odcinek: Żydomice – Nowy Dwór (14 km) / wcześniej zakończony odcinek z powodu burzy i ulewnego deszczu / nocleg na podwórku u sympatycznych gospodarzy.

30 lipca / wtorek – II odcinek: Nowy Dwór – Doleck (9 km) / nocleg na dużym podwórzu neoklasycystycznego dworku z XIX w.

31 lipca / środa – III odcinek: Doleck – Kamion (12 km) / nocleg przy MEW, ognisko.

1 sierpnia / czwartek – IV odcinek: Kamion –  Sosenka (11 km) nocleg nad rzeką w ośrodku Sosenka z prysznicami / ognisko z chrzcinami nowicjuszy.

2 sierpnia / piątek – V odcinek: Sosenka – Bolimów (19 km) / nocleg w Bolimowiance.

3 sierpnia / sobotapo śniadaniu zakończenie spływu / część osób udała się jeszcze na zwiedzanie Muzeum Pałacu w Nieborowie i Arkadii, a potem do Łowicza.
O 22.25 miał nastąpić wylot do Gruzji – nastąpił z opóźnieniem i przygodami …

Ciekawostki  spływowe :

 *Patryk : „Jeszcze tylko pomaluję usta i mogę płynąć”; „Mój były miał dwufazówkę”; „Endopauza”
*Grzesiek : „Do dzisiaj umiem zapisać cyfry po arabsku do 10”;
*Ogórki w plastrach na potencje;
*Zamknięta „Biedronka” i pyszne pierogi na kolację;

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2019/08/01_800x600.jpg);background-size: cover;background-position: center top;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}