Krutynia 2000

III OLSZTYŃSKI MIĘDZYNARODOWY SPŁYW KAJAKOWY

KRUTYNIA (88 km) – 29.07. – 04.08.2000r.

Krutynia to legenda wśród spławnych polskich rzek. Nie ma prawdziwego kajakarza, który nie zasmakowałby w Krutyni… . Urokliwa, urzekająca bujną roślinnością, ale
i zapchana kajakarzami – przez to mocno skomercjalizowana. Co druga chałupa na trasie to bar albo wypożyczalnia kajaków, albo noclegownia. Ma to swoje uroki. Szczególnie te bary… . Nigdy nie zapomnę naleśników smażonych na moich oczach i sprzedawanych przez wyjęte z ram okno w jednym z domów stojących tuż nad rzeką… .

Nasza trasa: Sorkwity (92,0) – Iznota (4,0). Przyjazd samochodami. Postój samochodów w Krutyni u właścicieli wypożyczalni kajaków.

Informacje o rzece: Dolina rzeki jest w wielu miejscach zatorfiona i zabagniona, wahająca się w granicach od około 1,5 km w części środkowej do 30-50 m w miejscach północnej i południowej części; otoczona jest wzniesieniami morenowymi o urozmaiconej rzeźbie. Nurt rzeki Krutyni jest wolny, a rzeka tworzy liczne zakola, szczególnie w środkowej, zabagnionej części rezerwatu. Spadek rzeki na długości około 10 km rezerwatu wynosi 1,3 m. Szerokość rzeki osiąga 30-40m, a głębokość od 1,5 – 2,5m do 3-7m.
Bieg Krutyni pod względem hydrologicznym rozpoczyna się na terenach otaczających Jezioro Warpuskie. Na pojezierzach jednak zwyczajowo przyjmuje się nieco inne kryteria nazewnictwa. Rzeki zmieniają nazwy zawsze (lub prawie zawsze) wtedy, gdy przepływają przez jezioro, które zbiera wodę z innych, dodatkowych rzek i cieków. Według takiego kryterium Krutynia zaczyna się w Jeziorze Krutyńskim, a kończy w Jeziorze Bełdany, gdzie wpływa do Systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Zatem Krutynia w swoim różnym biegu przyjmuje różne nazwy. Między początkowymi jeziorami nie ma nazwy, następnie przyjmuje kolejno: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, Struga Spychowska, aż w końcu Krutynia.
Jednego dnia odbiliśmy z Krutyni na Jezioro Duś i dopłynęliśmy na kilkadziesiąt minut do Wojnowa i klasztoru staroobrzędowców, zwanych także filiponami. Niezapomniane wrażenia!
Przeczytaliśmy informację, iż obecnie w klasztorze żyją dwie zakonnice… . No i widzieliśmy OBIE!!!

Uczestnicy (6 osób): Benoit i Paweł; Robert&Robert; Tomek i Grzesiek.

Wydarzenia:

  • przed wyjazdem: Tomek zanieczyszcza kubeł Marty i Piotra P.
  • żółte worki po nocy
  • gra o pasztety, makarony i garnek
  • burza ostatniego dnia spływu
  • pielęgnacja namiotów
  • opowieści Jagody o kotkach Matki Przełożonej

Polecana literatura:
1) „Najpiękniejsze trasy kajakowe w Polsce”. P. Skurzyński, M. Lityński, A. Mateusiak. Wydawnictwo Pascal. Bielsko Biała 2006.
2) „Turystyczne szlaki wodne Polski”. B. Jastrzębski. Wydawnictwo Sport i Turystyka. Warszawa 1960.

Linki :
http://www.mazury.info.pl/atrakcje/wojnowo/
www.pttkmazury.pl
www.kajaki.komp.pl
www.diuna.com.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filiponi
http://mazury.info.pl/atrakcje/wojnowo/index.html

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/k03.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}