Malta 2009

Malta 6 – 13 listopada 2009 r.

CIEKAWOSTKI.

Malta to kraj wyspiarski i w jego skład wchodzi 7 wysp (Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Filfla i dwie wyspy św. Pawła). Zamieszkane są największe Malta i Gozo. Na Comino mieszka tylko jedna rodzina (5 osobowa). Jest też hotel, ale czynny tylko w sezonie.

Wysepka Filfla (o powierzchni 6 ha) jest położona 5 km na południe od Malty w postaci plateau o klifowych brzegach wznoszącego się na ok. 60 m nad powierzchnię morza. Jest rezerwatem przyrody z gatunkami grzybów nie występującymi w Europie (charakterystycznymi dla Afryki).

Całe państwo zajmuje mniej więcej tyle powierzchni ile obszar Krakowa.

Symbole Malty : czerwony ośmiokątny krzyż (oznacza osiem boskich błogosławieństw); kolorowe łodzie rybackie (z okiem Ozyrysa na dziobach by ustrzec przed złymi duchami); charakterystyczne autobusy.

Czerwony krzyż to pozostałość po prawie 300-letniej obecności zakonu rycerskiego św. Jana (nazywanych od siedziby Kawalerami Maltańskimi). Zakon powrócił w 1991r.  na Maltę zajmując swoją starą siedzibę w górnej części Fortu St. Angelo w Vittoriosa.

Malta ma też swoje Trójmiasto : Vittoriosa, Senglea, Cospicua.

Większość domów na Malcie ma swojego patrona. Przy drzwiach wejściowych wisi jego imię lub nawet drobna figurka porcelanowa, rzeźba. Zazwyczaj są to postacie Matki Boskiej, świętych.

Na Malcie jest mnóstwo kościołów – przynajmniej 365.

O Malcie mówi się, że jest ogromnym muzeum pod otwartym niebem – i to prawda ! Perełka architektury barkowej której nie można przegapić to St. John’s Co-Cathedral w Valletta.

RADY PRAKTYCZNE.

Warto spróbować zup. Są gęste, smaczne i sysące np. soppa tal-armla (jarzynowa z kozim serem) czy ministra (podobna do włoskiej minestrone ale gęstsza). Popularny jest fenek – królik oraz torta tal-lampuki (ryba lampuka).

Warta polecenia jest mała restauracja rodzinna Il-Meril na St. Vincent Street w Sliemie (kilka kroków od głównego bulwaru nadmorskiego). Przeważnie zatłoczona z domową atmosferą stworzona przez gospodarzy.

Nie polecamy Hotelu Fortina (****) w Sliemie. Chociaż ma doskonałą lokalizację, baseny wewnętrzne i zewnętrze, saunę, Spa to cena nie jest adekwatna do poziomu świadczonych usług.

Bardzo przydatne, szybki e (5 min) promowe połączenie Sliemy z Vallettą (obsługuje je Lowenbrau Lager). Jest nieco droższe niż autobus ale warto.

Kilkanaście biur turystycznych oferuje przeróżne wycieczki po Malcie i Gozo oraz promowe.  Czy warto z nich korzystać ? To zależy. Jeżeli mamy kilka lub kilkanaście dni na zwiedzanie Malty i Gozo to można zrobić to taniej korzystając z autobusów (praktycznie wszędzie można nimi dojechać). Wówczas wypada się wybrac jedynie na rejs po dwóch portach z Sliemy i ewentualnie na wycieczkę do Comino i Blue Lagoon. Natomiast jeżeli mamy ograniczony czas to wystarczy :
1 dzień – całodniowa wycieczka z przewodnikiem Soth Tour (południowa część wyspy) lub sightseeing hop-on hop-off (wysiadasz i wsiadasz dowolnie w kilku wyznaczonych miejscach) – ceny 13-15 Euro;
2 dzień – całodniowa wycieczka jak wyżej tylko North Tour
3 dzień – zwiedzenie dokładne Valetty, Sliemy, Vittoriosy, Senglei, Cospicua.
4 dzień – całodniowa wycieczka z przewodnikiem na Gozo – ceny 18-20 Euro.

Ceny te zawierają transport i przewodnika. Można znaleźć też wycieczki droższe i bardziej wypasione z lunchem, innymi atrakcjami – ale we własnym zakresie w czasie tej wycieczki tez można zjeść lunch i taniej i czasami smaczniej.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/S6006766_1024x768.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}