Drezyny 2012

DRESINARE  NECESSE  EST.

Chyba każdy chłopiec, a zapewne i wiele dziewczynek, marzyło o zabawkowym pociągu oraz budowaniu tras kolejowych. W dzieciństwie na podwórku rysowaliśmy szyny kolejowe i bawiliśmy się w pociągi. Teraz już jako dorosłe dziewczynki i chłopcy zakosztowaliśmy innej przygody z szynami kolejowymi – jeżdżenia drezynami.

Drezyna jest  rodzajem lekkiego pojazdu szynowego napędzanego siłą mięśni osób nią podróżujących. W użyciu są jednak również drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej taka drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy.
W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk.
Najmniejsze drezyny to rowery posiadające lekkie koła metalowe z dwustronnym obrzeżem zapobiegającym spadaniu z szyny oraz dodatkowe kółko opierające się o drugą szynę.

Nazwę „drezyna”,  z niemieckiego „Draisine„, wymyślił od swego nazwiska niemiecki wynalazca baron Karl Drais i zastosował w 1817 roku do wynalezionej przez siebie „maszyny biegowej” (Laufmaschine), prekursora welocypedu. Z czasem znaczenie tego wyrazu uległo zmianie i dziś dotyczy pojazdów poruszających się po szynach.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC02810_1024x768.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}