Drezyny 2007

DRESINARE  NECESSE  EST.

Chyba każdy chłopiec, a zapewne i wiele dziewczynek, marzyło o zabawkowym pociągu oraz budowaniu tras kolejowych. W dzieciństwie na podwórku rysowaliśmy szyny kolejowe i bawiliśmy się w pociągi. Teraz już jako dorosłe dziewczynki i chłopcy zakosztowaliśmy innej przygody z szynami kolejowymi – jeżdżenia drezynami.

Drezyna jest  rodzajem lekkiego pojazdu szynowego napędzanego siłą mięśni osób nią podróżujących. W użyciu są jednak również drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej taka drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy.
W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk.
Najmniejsze drezyny to rowery posiadające lekkie koła metalowe z dwustronnym obrzeżem zapobiegającym spadaniu z szyny oraz dodatkowe kółko opierające się o drugą szynę.

Nazwę „drezyna”,  z niemieckiego „Draisine„, wymyślił od swego nazwiska niemiecki wynalazca baron Karl Drais i zastosował w 1817 roku do wynalezionej przez siebie „maszyny biegowej” (Laufmaschine), prekursora welocypedu. Z czasem znaczenie tego wyrazu uległo zmianie i dziś dotyczy pojazdów poruszających się po szynach.

Zorganizowaliśmy następujące wycieczki drezynami  http://www.drezyny.pl/ (zdjęcia ukryte pod DREZYNAMI) :

DREZYNY 2007 – we wrześniu na trasie Kolbudy – Stara Piła – Kolbudy w składzie 16 osób (Kowale; Avocado; Piotr & Marconi; Krzyś & Marek; Kama; Darek Sz; Rene; Marek G; Marek Cz; Arek J; Artek Ch; Tomek & Grzesiek).

Inne dostępne  w Polsce odcinki do „podrezynowania sobie „ to :

1). Grodziska Kolej Drezynowa (Ujazd Wlkp. – Grodzisk – Kościan)
http://www.drezyny.kolej.one.pl/

2). Sowiogórskie Bractwo Kolejowe (Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój)
http://www.drezyny.org/

3). Puszczańska Kolej Drezynowa (Białowieża  Pałac – Nieznany Bór)
http://drezyny.bialowieza.pl/

4). Krzywińska Kolej Drezynowa ( Gostyń – Bieżyń – Racot)
http://krzywinskie.drezyny.com/

5). Karkonoskie Drezyny Ręczne
http://www.karpacz.net/atrakcje-w-miescie-17/drezyny-1673/

6). Mogileńskie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei
http://mssk.com.pl/

7). Drawieńska Kolej Drezynowa (Drawno – Dębsko Pomorskie)
http://pyrzyckie.drezyny.com/

8). Bractwo Drezynowe (Piaseczno – Nowe Miasto nad Pilicą; Mława – Maków Maz.; Rogów – Biała Rawska)  http://drezyniarze.pl/

Może kiedyś, gdzieś tam w Polsce, wybierzemy się naszą drezynową grupą ???

Ciekawe linki o drezynach :

http://pila.interlok.info/Drezyny.htm

http://www.drezyna.webd.pl/index.html

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSCN5345_1024x768.jpg);background-size: cover;background-position: center bottom;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}