Z wizytą w Staszowie 2009

Termin: 10 – 14 czerwca 2009r. (Boże Ciało 2009).

Osoby: Marek i Krzyś (Wawa); Tomek i Grzesiek (Gdynia); Agusia  (Wawa).

Miejsce: Kielce – Staszów – Sandomierz – Zamość – Chełm – Lublin

Tegoroczny zwiad przedspływowy był ponad 4-dniową bardzo ciekawą wycieczką kulinarno-turystyczną po południowo-wschodniej Polsce. W dość upalnej pogodzie pokonaliśmy (Marek, Krzyś i Grzesiek) remontowaną trasę Warszawa – Kielce dokonując najlepszego z możliwych wyborów noclegowych w Kielcach (Qubus Hotel). Śniadaniem delektował się już z nami Tomaszek, który dotarł pociągiem z Gdyni. Cały dzień Bożego Ciała upłynął nam na eksplorowaniu okolic Nidy, ale również na delektowaniu się kuchnią Mamy Agnieszki … Aga towarzyszyła nam też w wycieczce do Sandomierza. Kolejne dni przyniosły niezapomniane doznania estetyczne przeżyte w Zamościu, Chełmie i Lublinie. Kto nie zna tych miejscowości – dużo straci !
Nida : 
Może sama Nida nas nie urzekła. Na pewno nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Ale wspomnienie „Wiernej Rzeki”, naszej historii, ciekawe miejsca do odwiedzenia w czasie spływu przekonały nas o słuszności wyboru rzeki na kolejny OMSK !
Czekamy z niecierpliwością na zmagania z nowym nurtem i nowymi przeszkodami !
Wydarzenia :

  • W gościnnych progach Rodziców Agi
  • Sauny Hotelu Qubus w Kielcach na wyłączność
  • Niezapomniany dzień w Sandomierzu
  • Markowe wspomnienia z wykopalisk w Wiślicy
  • Papieski Koncert dwóch Pawłów w Zamościu
  • Wizyta w zabytkowej kopalni kredy w Chełmie – polecamy !

Chełmskie podziemia kredowe zostały odkryte dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Podziemia kredowe w Chełmie to pozostałość kilku wieków eksploatacji pod miastem kredy piszącej. Służyły one również mieszkańcom jako miejsce schronienia podczas napadów, wojen i grabieży. Pod staromiejską zabudową, na stokach kredowego pagóra, w ciągu setek lat powstawały wyrobiska, które swój początek brały w piwnicach mieszczańskich domów. Labirynt korytarzy i komór, zwanych też salami, na kilku poziomach wydobywczych, położonych na głębokości nawet poniżej 20 metrów od powierzchni, powstał w wyniku przypadkowego łączenia się pojedynczych wyrobisk. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Na jej szlaku można zobaczyć ekspozycję dotyczącą archeologii, górnictwa kredy i historii miasta, natknąć się na nietoperze. W podziemiach panuje stała temperatura, niezależna od pogody na zewnątrz i wynosi ona +9°C. Natomiast wilgotność waha się pomiędzy 70-85%.

http://www.podziemiakredowe.pl/

http://www.museo.pl/content/view/949/137/

http://www.itchelm.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=33

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://omsk.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/f2873.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 460px;}